Hogyan fogyjak le
2021.09.05.

Hogyan fogyjak le? – Tanácsok az egészséges és tartós fogyáshoz

Talán százezres nagyságrendben érhetők el a világban a különféle fogyókúrás szolgáltatások, termékek, amelyek mind arra a kérdésre kínálnak választ adni: hogyan fogyjak le? Mégis a világ vezető egészségügyi problémája az elhízás. Ha csak Magyarországot nézzük, a világon a negyedik, Európában az elsők vagyunk elhízásban. Tegyük fel a kérdést: ennek nem fordítva kellene lennie?

Orvosként azt gondolom nem a fogyni vágyókkal van a baj, hanem a fogyókúra piac mindenféle „csodamódszereivel”, gyors fogyásnak beállított lehetőségekkel és áltudományos maszlagokkal, amelyek maximum átmeneti sikert és nem valódi megoldást adhatnak. A kisebbik rossz, hogy egyszerűen nem működik, vagy a fogyni vágyó jojó effektust szenved el és visszahízza, amit leadott, sőt még többet is szed vissza. A nagyobb gond, amikor károsítjuk is a szervezetünket ezekkel a helytelen módszerekkel.

A helyzet álláspontom szerint végtelenül egyszerű. Meg kell nézni a test általános működését és annak megfelelően kell táplálkozni. A fogyás, a természetes testsúlyszabályozás, a túlsúly nélküli élet nem valami csodaszámba menő szenzáció. Meg kell érteni hogyan működik a test, mikor van jól, mit jelent az egészséges anyagcsere és a természetes egyensúly. És ezt kell elérni úgy, hogy a testünk jól működjön, az anyagcserénk egészséges legyen.

Szokták mondani, hogy a csoda benned van. Ez igaz a fogyásra is. A fogyás titka valójában a testedben van, ne várd mástól. Ezt fogom neked bemutatni, segítek, hogy ebben tudatos legyél és elindulj azon az úton, amellyel a tested egyensúlyba kerülhet és elérheted azt az alakot, amire vágysz.

 

 hogyan fogyjak le

 

Az egészséges fogyás alapja

 

Az általános nézet az, hogy a fogyáshoz valamilyen drasztikus beavatkozásra van szükség a szervezetünk normál működésébe. Ehhez képest én azt állítom, hogy épp fordított a helyzet: az elhízáshoz vezető folyamat jelenti a normálistól való eltérést. Ahhoz tehát, hogy tudjuk orvosolni alakunkat, arra van szükség, hogy a szervezetünk természetes testsúlyszabályozását visszaállítsuk a normálisra. Nem drasztikusságra, hanem normalizálásra van szükség.

Hiszek abban, hogy az életmódváltás egy jó fogyókúrával indul, majd a végére érsz el az életmódváltáshoz. A jól felépített fogyási tervben az elején egy intenzív szakasszal kezdesz, amivel rendezed az anyagcseréd, átállítod a tested hízásról fogyásra. Ezt követi egy könnyedebb, megengedőbb, de még mindig kalóriadeficites szakasz, amit egészen a fogyási cél eléréséig követsz, végül egy súlymegtartó szakasszal begyakorold azt, hogyan tudod megtartani az elért eredményt, és ez lesz az új életmódod.

A három szakasz során mindvégig rendes kajákat eszel, egészségesen táplálkozol, minden tápanyagot beviszel, csak más-más összetételben és mennyiségben. Ez eredményezi azt, hogy jól fogysz, a  fogyásod zsírvesztéssel lesz egyenlő és ha tartod a keretrendszer később is, akkor az eredmény tartós lesz és hosszú távon meg tudod őrizni. Az egészséges fogyás az, amit természetes úton, az anyagcserénk egyensúlyi állapotba való visszaállításával érünk el és meg is tartjuk. A fogyás során pedig végig jól érezzük magunkat, nem szenvedünk sem testileg, sem lelkileg.

A fogyás üteme egyénenként eltérő lehet, függ a túlsúly mértékétől és az anyagcserénk állapotától. Van egy ökölszabály, hogy heti fél-egy kiló fogyás az egészséges. Én nem határoznék meg ilyet, az egészséges fogyásnak azt tartom, amit egészségesen, természetes úton a táplálkozásunk átalakításával érünk el. Ez a fogyás a diéta alatt eltérő lehet, az elején több, majd kevesebb, mert kicsit megáll a test pihenni. Ahogy a hízás, úgy a fogyás üteme sem egy egyenes vonal, hullámzik. Nem tartom jónak a mérlegre bízni annak megítélését, hogy jól megy, elég eredményes-e. Ha mérni szeretnénk, akkor testösszetétel méréssel érdemes nézni, mert így láthatjuk azt is, ha kilókban nincs éppen változás, de közben a zsírból szépen halad a fogyásunk.

 

Hogyan fogyjak le? 7 tipp a sikerért!

 

Most nézzük, hogyan is lehet egészségesen, tartósan és sikeresen fogyni.

  1. Napi három alkalommal egyél!

A tartós fogyáshoz inzulinra érzékeny sejtek kellenek, tehát ne fárasszuk ki az állandó alacsony intenzitású munkával. Dolgozzanak egy nap háromszor, de akkor rendesen. Amikor pedig nem a táplálékkal van elfoglalva, akkor segítsen nekünk a fogyásban.

A fogyás alacsony inzulinszint mellett megy végbe. A zsírégetés a szervezetünkben akkor történik, amikor az inzulinszintünk alacsony, ezért minél több időt hagyjunk neki arra, hogy a zsírsejtjeinket csökkentse azáltal, hogy alacsony az inzulinszintünk.

Ha valaki intenzíven, magas pulzussal sportol, akkor lehet fogyasztani egy plusz snack étkezést, edzés előtt és után mintegy 150-150 kalóriaértékben, amely 15 g szénhidrátot tartalmaz. Erre azért van szükség, hogy ne az izomzatunkhoz nyúljon a testünk energianyerés érdekében, hanem a bevitt plusz táplálékhoz.

 

  1. Az étkezések összetétele az inzulinérzékenységhez igazodjon!

Fehérjében dús reggelit fogyassz, ilyen például a túrókrém, omlett, vagy egy természetes fehérje Shake tejjel, vagy natúr joghurttal. Ilyenkor fogd vissza a szénhidrátot, ne egyél gyümölcsöt, kenyeret és a gyümölcslé sem ajánlott.

Minden nap ebédre egyél laktatót, sok fehérjével, ez a szénhidrátfogyasztás ideje is. Ez két szelet húsnak felel meg, fél adag szénhidrátköretet és egy adag zöldséget jelent. Ilyenkor lehet gyümölcsöt is fogyasztani, illetve a desszert is ilyenkor „árt” a legkevésbé, de ezekkel fogyókúra idején csínján kell bánni.

Vacsorára ismét úgy étkezzünk, ahogy reggel, fehérjében gazdag és szénhidrátban szegényebb fogást válasszunk.

 

  1. Alkalmazd a 4-6 órás szabályt!

Az étkezéseket úgy építsd fel, hogy minimum 4, de maximum 6 óránként egyél. Két étkezés között nem fogyaszthatsz semmit, aminek kalóriatartalma van. Vizet, kalóriamentes folyadékot, kávét maximum 1 dl tejjel lehet csak.

Az élettani magyarázata ennek a szabálynak az, amit az első pontban is láthatsz, fontos, hogy az inzulinszintet minél hosszabb ideig alacsonyan tartsuk a zsírégetéshez, de túl sokáig sem, mert félő, hogy utána már a kontrollálhatatlan éhség jön.

 

  1. Nincs szükséged speciális élelmiszerekre, külön kosztra!

Élhető diétát és étrendet alakíts ki, és egyél rendes kajákat. Családoddal, kollégákkal, barátokkal egyél továbbra is, ahogy eddig. Minden étkezést úgy alakíts ki, hogy örömöd legyen benne, válassz olyan ételeket, amiket szívesen fogyasztasz.

Egyél rendes kaját! Ne a mindenmentes, feldolgozott és manipulált élelmiszerektől várd a fogyást, mert tévútra visznek. Természetes formában, hétköznapi ételeket fogyassz.

Figyelj arra is, hogy a nap folyamán igyál meg 3 liter vizet mindenképpen. Ha nem iszol eleget, lehet ez az elején nehéz lehet, de készíts oda magadnak étkezések előtt egy nagy pohár vizet és akkor biztosan el fogod fogyasztani.

 

  1. Minden tápanyagra szükséged van: szénhidrátra, fehérjére és zsírokra is!

A fogyás alaptörvénye, hogy kevesebb kalóriát kell bevinni, mint amit leadunk. A kettő közötti különbség a fogyás. Ez egy rendkívül egyszerű képlet. Az azonban, hogy az elfogyasztott kalóriamennyiség hogyan épül fel, milyen tápanyagösszetételben és mikor fogyasztja azt el a fogyni vágyó, abban döntő, milyen lesz a végeredmény. A kalóriadeficit a leadott kilókban mutatkozik meg, az összetétele pedig abban, hogy milyen lesz az új testsúlynak a zsír és izomaránya, azaz mennyire lesz szép formája is a testnek.

Nagyon fontos, egyél tehát rendes, finom ételeket, szabadon. Olyan ételt, válassz, ami minden fontos tápanyagot és ásványi anyagot tartalmaz.

Tartsd a tápanyagösszetételt és így nem csak a kilókat adod le, de a végeredmény is egy szép alap lesz.

 

  1. Húzd fel a sportcipőd!

Mozogj is, mert a mozgás javítja a sejtek inzulinérzékenységét, csökkenti az éhségérzetet és feltölt energiával. Mozogj bármit, amit szeretnél.

Alacsony intenzitású edzésekre gondolj, ami közben még kényelmesen tudsz beszélni. Nem arról van szó, hogy most akkor irány valami high intenzív edzés, vagy maratonokat kell futni. Sőt! Heti 150 perc alacsony intenzitású edzés mindenképpen legyen meg. Ha ebből tudsz csinálni egyet-kettőt éhgyomorra, akkor maximális intenzitást adsz a zsírégetésnek.

Ha magasabb intenzitású sportot végzel, akkor külön snack étkezést is vigyél be, ami 150 kalória előtte és utána, mintegy 15 gramm szénhidráttal. Válassz például egy természetes protein szelet.

 

  1. Ismerd meg a preload fogalmát és alkalmazd!

A preload azt jelenti, hogy étkezés előtt 30 perccel beviszel egy speciális „fogást”, tulajdonképpen egy előételt, amitől elkezd termelődni az inzulin. Amikor már következik az étel erre rá 30 percre, akkor ez az inzulin már kézen várja a tápanyagokat és nem engedi olyan magasra a vércukorszintedet, mintha nem lett volna ez az előtöltő hatás.

Ha kisebb mértékben emelkedik a vércukorszinted, akkor gyorsabban visszatér étkezés után, hamarabb kezd el ismét zsírt égetni a szervezeted.

Ezt a preload hatást természetes étrend kiegészítővel érdemes elérni, ami igazoltan erre a célra lett fejlesztve és tudományos eredményekkel rendelkezik.

 

A fenti 7 tanács betartásával szakmai választ kaptál arra a kérdésedre, hogyan fogyjak le? De abban is segítségedre leszek, hogy mindezt hogyan csináld, egy komplex, online programmal nem csak a tudást, hanem a valóban működő módszert is a kezedbe adom, amivel könnyedén boldogulni fogsz.

 

+1 Csatlakozz az Alakorvoslás programhoz

 

Az Alakorvoslás program orvostudomány által igazolt alapelvek mentén kidolgozott programjai nemtől, életkortól és életstílustól függetlenül mindenkinek segítenek az álomalak elérésében. Alapbetegség esetén is működik, tehát pajzsmirigy betegek, inzulinrezisztensek is végezhetik. Válaszd ki a céljaidnak megfelelő programot, kövesd az orvosaink által összeállított étrend és mozgás tervet, és csatlakozz sikeres programosaink közé.

 

Ha betartod tanácsainkat, az Alakorvoslás Program révén:

  • nem leszel éhes,
  • zsírból fogysz,
  • a fogyásod tartós lesz.

 

Az Alakorvoslás Programot azért dolgoztam ki, mert az aneszteziológia és intenzív terápiás orvosi munkám során azt tapasztaltam, nem kapnak valódi segítséget az emberek ahhoz, hogy jól fogyjanak és az eredményt meg is tudják őrizni. Helytelen módszerekkel, csodadiétákkal és termékekkel próbálkoznak, többnyire sikertelenül.

Aktív orvos vagyok, nem a betegellátás helyett, hanem mellett lettem vállalkozó.

Úgy éreztem ezzel jobb orvos leszek, aki többet tud tenni az emberek egészségéért és boldogságáért.

Célom egy olyan szakmai program létrehozása volt, amelynek lényege megtanítani, hogyan érd el azt az alakot, amire vágysz és azt meg is tudd utána tartani. Mindezt úgy, hogy a fogyókúra ne legyen szenvedés, könnyen tartható, hatékony és élvezetes legyen. A fogyás pedig a zsírból történjen az izomzat megtartása mellett, így nem csak a mérleg mutat kevesebbet, de szép és fitt alakot érhetsz el. A program során elsajátítasz egy olyan új életvitelt, amelynek köszönhetően jobban érezheted magad és utána is gond nélkül megőrizheted az új formád.

Van egy extra segítséged is. A program saját termékcsaládja, amely svéd szabadalom, és ott is gyártják.

Azért döntöttem a termék mellett, mert egy svéd kutatócsoport fejlesztette ki 15 éves kutatási munka során, és az eredményét tudományos kutatásokkal bizonyították. Például cukorbeteg kismamákon is vizsgálták eredményességét. Amikor megismertem a termékeket a gyakorlatban is, akkor engem levett a lábamról. Teljesen természetes úton, csupa természetes alapanyagokkal támogat téged a diéta alatt.

Szerző:
Dr. Farkas Kitti
Dr. Farkas Kitti
Készen állsz a változásra?
Csak pár kattintás és azonnal hozzá is férsz a szakmai módszerhez, a rendkívül gazdag recept és mozgástárunkhoz, valamint, vásárolhatsz is termékeinkből.

Program kiválasztása
Készen állsz a változásra?
Ajánlott bejegyzések
A preload (előterhelés) hatása a testsúlyvesztésre - Dr. Bajnok Éva cikke
A preload (előterhelés) hatása a testsúlyvesztésre - Dr. Bajnok Éva cikke

A preload azt jelenti, hogy étkezés előtt 30 perccel beviszünk egy megfelelő összetételű, speciális „fogást”, tulajdonképpen egy előételt, amitől elkezd termelődni az inzulin. Amikor aztán eszünk az inzulin már készen várja a tápanyagokat és nem engedi olyan magasra a vércukorszintet, mintha nem lett volna ez az előtöltő hatás. Mi ennek a jelentősége és hogyan hat a testsúlyvesztésre?

2024.08.28. Olvass tovább
A glükomannan szerepe a testúlycsökkentésben - Dr. Bajnok Éva cikke
A glükomannan szerepe a testúlycsökkentésben - Dr. Bajnok Éva cikke

A testsúlycsökkentés egyik sarokköve a jóllakottság érzete, amelyet számos tényező befolyásol. Kiemelt jelentőségű a gyomorban érzett feszülés és jóllakottság érzete, amely a gyomorfal idegi impulzusainak (vagus reflex) és a gyomor-bélrendszerben étkezés hatására felszabaduló hormonok (gastrointestinalis peptid) hatásainak az együttes eredménye.

2024.05.29. Olvass tovább
Ön elavult böngészőt használ! A jobb felhasználói élmény érdekében kérjük, frissítse böngészőjét.   Értettem
Ügyfélszolgálat felkeresése Elakadtál? Segítünk!?
Ügyfélszolgálat felkeresése