Menopauza és a testsúlyunk - Dr. Bajnok Éva cikke 1. rész
A nők életünk egyharmadát változó korban élik. Sajnos a menopauzát sokan még mindig a testi-lelki változás negatív oldaláról fogják meg, miközben az életünk természetes része, hogy változunk. Ahogy változtunk a pubertás korban is, és az életünk minden állomásán. Ahhoz, hogy jól éljük meg ezt az állomást is, fontos, hogy megértsük, mi zajlik ilyenkor a női testben.
Miért változó kor?
Jellemzően 45-50 éves kor körül a petefészek hormontermelése és érzékenysége, a pubertás óta meglévő petesejt készlet száma lassan megfogyatkozik, egyre ritkábban érik meg tüsző. Elmarad a sárgatest hormon hatása, rendszertelenné válik a menzesz, végül elmarad. Az ösztrogén szint tartósan alacsonnyá válik, az azt szabályozó FSH megemelkedik. Ez a hormonális rendezetlenség majd hiány, testi-lelki tünetekben nyilvánulhat meg: hőhullámok, kipirulás, alvászavar, hangulatingadozás, a haj és bőr minőségének változása, a nemi vágy csökkenése, hüvelyszárazság, partnerrel való együttlétkor érzett fájdalom, gyakori és fájdalmas vizelési inger, vizeletvisszatartási nehézség kísérheti.
Egészségügyi szempontból az ösztrogén szív-érrendszeri betegségekre (infarktus, stroke) korábban kifejtett védőhatása kiesik, megnő a csontritkulás és törés veszélye. Könnyebben alakul ki elhízás, elsősorban a has területén. A depresszió, kognitív funkció hanyatlása is komoly rizikó.
A menopauza az utolsó menzesz után eltelt 1 év után mondható ki. A hormonális változás már 35 éves kor körül megindul, kb. 45 éves kor után felgyorsul és 50 éves kor táján lezárul.
A változó kor, a pre-perimenopausa tehát egy egész évtizedig is elkísérhet bennünket, Ilyenkor az ösztrogén szint átmenetileg még magasabb is lehet, változik a menzesz (ritmusa, időtartama, mennyisége), ki is maradhat, az említett tünetek enyhe formában már érinthetnek bennünket. A termékenység rohamosan csökken, de még megmaradhat.
Egy átlagos nő élete 1/3-át elkerülhetetlenül menopauza-postmenopauzának nevezett időszakban tölti, tehát érdemes felkészülnünk erre az életperiódusra is, hogy a minőségi életéveket minél tovább élvezhessük.
Mi a pontos diagnózisa ennek az állapotnak?
50 év felett, ha a menzesz több, mint 12 hónapja elmarad és típusos tünetek lépnek fel nem feltétlen szükséges a diagnózis felállítása, hiszen ez egy normális, fiziológiás állapot.
Kivizsgálásra akkor lehet szükség, ha ez jóval korábbi életszakaszban gyanítható, ha a tünetek hátterében betegség is fennállhat (pl. pajzsmirigy, IR) illetve ha már elmaradt menzeszt követően ismételten vérzés lép fel. Alapvetően az FSH szint 2 alkalommal történő ellenőrzése már alkalmas módszer.
Ha fiatal, 45 éves kor előtt jelentkezik, akkor részletesebb kivizsgálás is szükséges lehet. Ha pedig megállapítást nyer a korai menopauza vagy a korai petefészek kimerülés ténye (40 éves kor előtt), akkor fontos az ok kiderítésére valamint az anyagcsere, szív- érrendszer, a csont állapotának fokozott ellenőrzésére is.
Míg a menopauza az életünk normális állapota, a korai petefészek kimerülés hátterében krónikus betegségek (gyulladás) vagy azok kezelésének mellékhatása (pl. besugárzás, műtét, antiösztrogén), ritkán autoimmun betegség vagy korábbi hormonkezelések okozta petefészek kimerülés is állhat.
Orvosi kezelés, szűrővizsgálatok - mire van szükség
Amennyiben a tünetek jelentősen hatnak az életminőségre és nincs kontraindikáció (pl. nőgyógyászati vagy egyéb ritka daganat, mélyvénás trombózisra való hajlam, nehezen kezelhető migrén, súlyos májbetegség), akkor hormonpótlás jön szóba. Ha a hormonpótlás nem javasolt, a tüneteket egyéb módon érdemes enyhíteni, ebben elsősorban nőgyógyászunk segítsését kérjük.
Bizonyos (patikai tisztaságú, tehát nem internetről rendelt) fiitoösztrogéneknek- fito SERM-ek vagy alternatív medicina megoldásoknak (akupunktúra, jóga) is lehetnek pozitív hatásai a változó korban bekövetkező kellemetlen tünetek enyhítésében. Az ún. bioidentikus hormonok használata azonban kifejezetten ellenjavallt. Egyéni elbírálás szükséges a terápiás megfontolásokat, időtartamot illetően.
Érdemes csontsűrűség vizsgálatot végeztetni (DEXA), ezt kiegészíteni laborvizsgálattal (beta-croslaps, Ca és D-vitamin szint ellenőrzése mindenképpen szükséges). Ha jelentős a csontritkulás vagy a csonttörési rizikó, ne a gyógyszerek mellékhatásától, hanem a következményektől, azaz a csonttöréstől tartsunk!
Ha már több éve elmaradt a menzesz és ismételten van vérezgetés, akkor feltétlen nőgyógyászati vizsgálat szükséges. A korábbi nőgyógyászati műtét (méheltávolítás) vagy az elmaradó menstruáció nem felmentés a rendszeres nőgyógyászati és emlőszűrések alól.
1-2 évente nőgyógyászati szűrővizsgálat és TVU, komplex emlődiagnosztika és belgyógyászati vizsgálat valamint colonoscopiás szűrővizsgálat is javasolt. Elengedhetetlen a rutin labor, hízás esetén OGTT, TSH ellenőrzés is.
A 2. részben részletesen beszélek a menopauza testsúlyra gyakorolt határásól és arról, hogyan tudjuk elkerülni az elhízást, illetve hogyan tudunk fogyni.
Készítettünk speciális Menopauza Programot is Alakorvoslás Programban, amellyel konkrét segítséget is nyújtunk az étrend és a mozgás tekintetében, valamint komplex videós anyagot találtok velem az orvosi vonatkozásról, valamint Iványi Orsi menopauza aktivistával arról, hogyan érdemes hozzáállni ehhez az életszakaszunkhoz.
A program elérhető itt:
https://alakorvoslas.hu/program/menopauza-program